Sohbet sitesi açarak, bayanlara görüntülü sohbet yaptırmak yasalmıdır?

Müşteri bir websitesine giriyor. Websitede online olarak sohbete hazır bayanlar bulunuyor. Resmini (Bu resim erotik oluyor genelde) beğendiğiniz bayanın odasına giriyorsunuz.

Chat odasında bayanı görüntülü olarak izliyorsunuz. Bu hizmet ücretsiz. Eğer bayanla özel sohbet yapmak veya tabiri yerindeyse striptiz showunu izlemek isterseniz kredi harcayıp özel odaya geçiyorsunuz başbaşa.
Bunun Türkiye’deki işleyişi de şöyle:


Google arama motoruna canlı sohbet yazıyorsunuz. Bir takım siteler sponsor olarak çıkıyor. Şu an ismini vermeyeceğim sitelere giriyorsunuz. Bunun profesyonelce icra edildiği sitelerde “show”, “kameralı”, “striptiz” v.b gibi ifadeler kesinlikle yok.

Ama siteye üye olup giriyorsunuz. Bayanlar yüzlerini saklıyorlar. Çoğu hafif meşrep bir şekilde oturmuşlar. Müşteriler genel odalarda açık açık show varmı v.b sorular soruyorlar.

Yapan bayan modeller varsa evet diyorlar. Kimisi de yapmıyor.
Sonuç olarak mali açıdan incelendiğinde çok ciddi paralar kazanıyorlar. Bunu özel odalardaki müşteri sayısından ve 24 saat yayın yapmalarından siz de kolayca hesap edebilirsiniz.

Siteye üye olurken, modellerle yapılan sohbetlerin, kullanıcı ve model arasında yapıldığı ve sitenin bu sohbet sorumluluğunu almadığı gibi ibarelere rastlıyorsunuz. Kesinlikle erotik resimler filan da konulmuyor. Ama sohbetin iç yüzü tabiki böyle değil.
Geçmişlerine bakıyorum, kimisi 6. yılını kutluyor kimisi 2. yılımızda 200 küsür modelimizle zirvedeyiz diyor… Hesaplar hepsinde de şahıs hesabı. Ticari hesaplar yok. Kredi kartı olaylarını da sanal e-ticaret sitelerine yönlendirerek çok güzel çözmüşler.
Olayı geniş çaplı açıklamaya gayret ettim. Görüntülü sohbet hizmeti veren, şirket kurularak vergi kaçırılmadan hizmet veren, bu tarz bir site açmak, işletmek, komisyonlu olarak sohbet elemanını web üzerinden çalıştırmak (özellikle bu konu kafamı çok yoruyor) yasal açıdan ne gibi sıkıntılar getirir?
Bilmem kaçıncı yıllarını kutlayan, evinizden ek iş vaatleriyle yüzlerce bayanı (unutmayalımki 900 hatlarda bunun görüntüsüz versiyonudur) çalıştıran bu gizli sektör ne gibi tehlikelere gebedir?

 

İnternet üzerinde sohbet kavramının yasal olması yada olaması gibi bir durumu dahi söz konusu değildir.

Nitekimde insanlar sohbetlerinden kendileri sorumludur,

bir kişiye telefonda hakaret ettiğinizde,tehdit ettiğinizde gsm operatörü değil  siz sorumlusunuz,

3G ile hizmet veren gsm operatörleri bu konuda  müşterileri sınırlandıramazlar,sen erotik görüşme yapamassın v.s  şeklinde bu çok komik olur.

Keza facebook,msn  gibi  karsılıklı gorusme yapılan platformlar bunlarda aynı,bir fark varmı ?

O yüzden hiçkimse atıp tutmasın,İnternet üzerinde sohbetin her ne amaçla olursa olsun,yaptırımı,suçu söz konusu dahi olamaz,sohbet kişileri bağlar kişiler arasındadır.